Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç; keratin olarak adlandırılan protein yapısından oluşur. Ortalama olarak bir insanda 100.000 saç bulunur ve bir günde bunun 100-150 kadarı kayba uğrar.

Günlük kayıp miktarının 150 üzerine çıkması durumunda saç kaybı olarak adlandırılan durum oluşur. Saç kaybını tetikleyen çeşitli faktörler vardır.

Hormonal nedenler, genetik etkenler, sağlıksız beslenme, çevresel faktörler, Aşırı stres, yorgunluk, hava kirliliği, hastalıklar, saçta kullanılan kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasal maddelere maruz kalmak bu nedenlerin birçoğunu oluşturur.

Saçlarda meydana gelen kayıp sayısında artış olduysa, sağlıksız ve cansız bir görünüm söz konusu ise dikkate alınması gereken durum vardır.

Öncelikli olarak nedenler araştırılmalıdır. Tam neden belirlenmeli ve tedavi süreci şekillendirilerek saç kaybının ve sağlıksız görünümün önüne geçilmelidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedir?

Her üç kadından birinin saç dökülmesi, cansız saçlar ve saç tellerinin incelmesi problemi hayatlarında yer edinmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi probleminin en yaygın nedeni genetik faktörlü olmasıdır.

Kadın tipi denilen saç dökülmesinin %20’si genetik kaynaklıdır. Bunun dışında kalan faktörler; hormonal dengesizlikler, hamilelik süreci, stres, demir eksikliğine bağlı anemi, saç yapısını yoran boya, fön, perma gibi işlemlerin sık uygulanması bunlardan bazılarıdır.

Yaşanan saç kaybı, cansız görünümün önüne geçmek için tedavi edici işlemlerin uygulanmasında fayda vardır. Bunun için uzman kişilere danışılmalı, bir tedavi haritası oluşturularak süreçte ilerlenilmelidir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Erkeklik hormonuna bağlı olarak genetik yatkınlığı olan kişilerde; Androgenetik tip dökülme en sık rastlanan türdür. Bu tür dökülmede öncelikle ön saç çizgisinin sağ ve sol yanında küçük alanlarda açılmalar meydana gelerek başlar. Sonrasında dökülme seviyesinin artmasıyla birlikte kellik olarak adlandırılan durum meydana gelir.

İlginizi Çekebilir  Soğuk Lipoliz

Saç Dökülmesi Tedavisi Türleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin tedavisinde farklı yöntemler mevcuttur. Bunlar;

İlaç Tedavisi; uzman hekim kontrolünde ilerlenilmesi gereken bir süreçtir. Kullanılan ilaç, kullanılma süresi gibi birçok önemli faktör vardır.

Saç mezoterapisi; Oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemi olan işlemde saçın sağlıklı yapısı için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral gibi maddeler deriye doğrudan enjekte edilmektedir.

Saç Ekimi; Erkek tipi denilen saç dökülmesi türünde en çok uygulanan tedavi yöntemidir. Saçı üreten hücrelerin hormonların etkisiyle canlılığını kaybetmesi ile meydana gelir. Etkili ve kalıcı türde bir tedavi yöntemidir.